با هلاكت 2000 تروریست مسلح صورت گرفت

                                          پاكسازی مقتدرانه دمشق از تروریست ها

به گزارش خبرگزاری ها، در پی انفجار اخیر دمشق كه مرگ شماری از فرماندهان ارشد سوری را به همراه داشت، ارتش سوریه با توانمندی جدیدی در عرصه ظاهر شد و با كمك مردم توانست ضربات مهلك و تمام كننده ای را متوجه افراد مسلح كند.انفجار اخیر دمشق كه به جان باختن و جراحت شماری از فرماندهان و مقامات نظامی و امنیتی این كشور انجامید، روح تازه ای را به نظامیان برای مبارزه با تروریست ها دمید و وحدت میان ارتش و مردم را بیشتر كرد. در عملیات سه روز اخیر بیش از 2000 نفر از عناصر مسلح كشته شدند. دیروز نیز در ادامه این عملیات، بیش از 40 فرد مسلح در پایتخت به هلاكت رسیدند و سه خودروی حامل تیربار آنها منهدم شد. ده ها تن از افراد مسلح نیز قبل از آنكه كشته شوند خود را تسلیم ارتش كردند. مناطق «سیده زینب»، «القابوق» و «برزه» پاكسازی شد و ارتش منطقه «المزه» را نیز عصر دیروز منطقه امن اعلام كرد.در محله المیدان زندگی عادی جریان دارد و استاندار دمشق پس از حضور در این منطقه، به مردم وعده داد كه خرابی ها را بازسازی كند. شماری از مردم و جوانان نیز خود رأساً كار بازسازی را شروع كردند. واحد مركزی خبر با انتشار خبر فوق، شادمانی مردم المیدان را نیز به خاطر شكست تروریست ها گزارش كرد. در شهر حلب تروریست ها پس از تحمل ضربات سنگین، مردم را هدف قرار دادند و پاهای دو جوان سوری را قطع كردند. این شهر نیز از وجود تروریست ها پاكسازی شد.

در مناطق مرزی سوریه هم تحولات به نفع دولت رقم خورده است؛ عراق مرزهایش با سوریه را تحت كنترل گرفت و به تعداد پاسگاه های مرزی افزود. 13 تروریست نیز در حالی كه تلاش می كردند از اردن وارد خاك سوریه شوند، دستگیر شدند.

تركیه مرزهای خود را با سوریه بست

دولت تركیه كه یكی از همپیمانان تروریست ها بوده و از همان روزهای نخست به آنها كمك می كرده است، اكنون مجبور شده است مرزهای خود با سوریه را ببندد. علت این اقدام یكجانبه آنكارا، به آتش كشیده شدن كامیون های ترانزیت این كشور در نزدیكی مناطق مرزی بوده است.در منطقه مرزی «باب الحواء» سوریه، 9 كامیون دولت تركیه به آتش كشیده شده است.در یكی از مساجد شهر اسلامبول نیز مردم برای قربانیان حملات تروریستی در سوریه، نماز میت غیابی برگزار كردند.

در واقع مردم با این اقدام نمادین، سیاست های آمریكایی آنكارا در منطقه را به چالش كشیدند. در این میان، رهبر حزب سعادت تركیه از سیاست خارجی دولت آنكارا انتقاد كرد و گفت، غربی ها تلاش می كنند میان دو كشور تركیه و سوریه جنگ به راه اندازند.

علت شكست تروریست ها

به اعتقاد كارشناسان، تروریست های فعال در سوریه و حامیان خارجی آنها قصد داشتند با راه اندازی درگیری علیه دولت سوریه، مردم این كشور را با خود همراه كنند، ولی با شكست این طرح و خصوصاً وحدت تنگاتنگ میان مردم و ارتش در پی كشته شدن وزیر دفاع، آنها رأساً طی دو روز اخیر وارد فاز عملیاتی و نبرد علیه ارتش شدند. در این شرایط، ارتش نیز با تمام قوا به میدان آمد و پاسخ های كوبنده داد كه سبب متلاشی شدن افراد مسلح گردید.طبق آخرین خبرها همه مناطق پایتخت به طور كامل پاكسازی شد و شمار تلفات تروریست ها نیز به 2000 تن رسید. ارتش خود را برای ریشه كنی باقیمانده های تروریستی در بقیه مناطق آماده می كند.از سوی دیگر دبیركل سازمان ملل متحد برای ارزیابی اوضاع سوریه دو نفر از مشاوران خود را به این كشور اعزام می كند.اتحادیه عرب نیز روز گذشته نشستی را برای بررسی تحولات سوریه برگزار كرد.