تفاوت سیاست‌های اوباما و رامنی در قبال ایران

پایگاه اینترنتی آتلانتیک 27 ژوئیه (6 مرداد) به سیاست‌های اوباما و میت رامنی در قبال ایران در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پرداخت و نوشت: چند هفته گذشته به نظر می‌رسید که مسئله ایران در حال کم‌رنگ شدن است؛ حال ظاهراً دوباره مسئله‌ ایران در کانون توجه قرار گرفته است. در واقع، نیروی دریایی ایران (منظور نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه پاسداران است) در صورت بروز درگیری در خلیج‌فارس می‌توانند به ناوهای آمریکایی آسیب جدی بزند. به‌ویژه آنکه قایق‌های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند تهدیدی جدی باشند. ماه گذشته، اسرائیل کانون دیدارهای متعدد مقامات عالی‌رتبه آمریکایی بود که همگی نشان می‌داد زمان برای غرب به منظور اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران باقی است. همچنین اسرائیل میزبان میت رامنی است. وی تلاش می‌کند آمریکایی‌ها را متقاعد کند که در مقایسه با اوباما موضعی سخت‌تر و جدی‌تر علیه ایران اتخاذ خواهد کرد.

در ادامه مقاله آمده است: در واقع، چرا رامنی در صورت انتخاب شدن به‌عنوان رئیس‌جمهور، در برخورد با ایران دچار مشکل جدی خواهد شد؟ در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا او به‌طور بالقوه زمان دشواری در برخورد نظامی با ایران خواهد داشت. میت رامنی به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا در سال 2013 با گزینه حمله پیشگیرانه علیه ایران روبه‌رو خواهد بود. او بی‌تجربه است و تیم امنیت ملی وی نیز به طور بالقوه از تجربه کافی برخوردار نخواهد بود. مسئله ایران برای آمریکا بسیار دشوار است و رژیم ایران نیز این مسئله را به‌خوبی درک می‌کند. تیم اوباما بسیار آگاه و مطلع است و به‌طور مناسب نسبت به نیات ایران حساسیت نشان می‌دهد و زمان و اعتماد به نفس کافی برای تصحیح راهبردهای خود در قبال ایران داشته است. با توجه به تمام جوانب، رامنی تمایلی ندارد مانند جورج بوش در مسیر راهبردهای نظامی گام بردارد و علیه کشوری اسلامی اقدام نظامی صورت دهد؛ زیرا نتیجه آن، مانند دوره جورج بوش، از دست رفتن محبوبیت و اعتبار آمریکاست. رامنی باوجود اظهاراتش عمل‌گراتر و محتاط‌تر از جورج بوش عمل می‌کند. حمله علیه ایران، اقدامی غیرمحتاطانه است؛ حمله یک‌جانبه در خاورمیانه برای دموکرات لیبرالی مانند اوباما اعتبارآور است و برای جمهوری‌خواه محافظه‌کاری مانند رامنی می‌تواند دردسرساز باشد.

در پایان مقاله آمده است: احتمالاً اینکه رامنی بر احیای روند صلح خاورمیانه نظارت کند، بیشتر است؛ زیرا محافظه‌کاران برای ایجاد صلح در موقعیت بهتری قرار دارند؛ لیبرال‌ها عموماً در انجام حملات پیشگیرانه به برنامه هسته‌ای کشوری شرور موقعیت بهتری دارند. می‌دانیم که رأی‌دهندگان آمریکایی و رهبران جهان به اوباما اختیار عمل و ظرفیت فوق‌العاده‌ای می‌دهند که دلیل آن، سیاست، شخصیت و پیشینه اوباماست. (در واقع، صحبت از اوباما صحبت از مردی است که برنده جایزه صلح نوبل است و در عین‌حال، دستور کشتن تروریست‌های مسلمان را نیز در سراسر جهان داده است. رامنی در این ویژگی‌ها با اوباما قابل مقایسه نیست.)

پاسخ: كمك 70 میلیون دلاری اوباما به طرح ضد موشكی گنبد آهنی رژیم صهیونیستی و سفر میت رامنی رقیب اوباما به سرزمین‌های اشغالی به تکرار نمایش علنی وابستگی رؤسای‌جمهوری آمریکا به کمک‌های صهیونیست‌ها پرداخت. گویا از این به بعد رقابت اوباما و رامنی در بیشتر نزدیک شدن به صهیونیست‌ها و جلب‌نظر آنها است.