روزنامه نیویورک تایمز 29 ژوئیه 2012 (8 مرداد) در مقاله‌ای به ناآرامی‌های سوریه پرداخت و نوشت: کشمکش در سوریه به اوج خود رسیده است، اما نمی‌توان گفت این شرایط به‌سرعت به پایان کشمکش می‌انجامد. حال، سوریه با بشار اسد یا بدون او با جنگ داخلی مواجه خواهد بود. بنابراین، آمریکا و متحدانش باید همکاری متحدان آقای اسد (روسیه و به‌ویژه ایران) را به‌منظور تقسیم قدرت پس از اسد مدنظر قرار دهند تا تمام طرف‌ها بتوانند از روند انتقال قدرت حمایت کنند؛ هرچند تحقق چنین امری دشوار است.

در ادامه مقاله آمده است: دولت آمریکا و منتقدانش تصور می‌کنند دخیل کردن ایران در پایان کشمکش ممکن است موضع ایران را در مسئله هسته‌ای تقویت کند؛ اما بی‌ثباتی سوریه تهدیدی جدی‌تر برای خاورمیانه و منافع طولانی‌مدت آمریکا در منطقه خواهد بود که تهدید آن‌ها از برنامه هسته‌ای ایران به مراتب بیشتر است. در عین‌حال، این نکته باید مدنظر قرار گیرد که ایران بیش از روسیه بر بشار اسد اثر می‌گذارد. در صورتی که کشمکش سوریه همچنان ادامه یابد، تمام طرف‌ها بازنده خواهند بود: کشمکش این کشور به لبنان، اردن، عراق و ترکیه سرریز خواهد کرد.

در پایان مقاله آمده است: در حال حاضر، دولت اسد حمایت و توان آتش کافی برای جنگ دارد و نشانه‌ای از تسلیم شدن در وی دیده نمی‌شود. بیشتر اقلیت‌های علوی، مسیحی و کردی سوریه به همراه بخشی از عرب‌های سنی همچنان آقای اسد را ترجیح می‌دهند و از پیامدهای تهدیدآمیز پس از وی هراس دارند. این گروه‌ها در کنار هم نیمی از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند و مابقی، مسلمانان سنی هستند. در عین‌حال، مخالفان بر بخشی از مناطق تسلط یافته، به حدود 100 گروه تقسیم شده‌اند و رهبری سیاسی مشخصی ندارند. حتی در صورتی که بشار اسد داوطلبانه از قدرت کناره‌گیری کند، ماشین جنگی علوی‌ها و متحدان فرقه‌ای وی احتمالاً به جنگ ادامه خواهند داد و بخش‌هایی از کشور را به تسلط خود در خواهند آورد. نتیجه و پیامد چنین وضعیتی، پاکسازی قومی، افزایش آوارگان، فجایع انسانی و فرصت‌سازی برای القاعده خواهد بود؛ اما زمان همچنان برای جلوگیری از بدترین سناریوها در سوریه باقی است. این امر مستلزم تصمیمات دشوار و محاسبه شرایط و پیامدهاست. حتی باوجود وتوهای روسیه و چین، آمریکا و متحدانش همچنان بر فشار و حمایت بین‌المللی از مخالفان به‌منظور سرنگونی اسد تمرکز کرده‌اند. این راهبرد غرب اشتباه است؛ زیرا به جنگ و بی‌ثباتی پایان نخواهد داد.

 پاسخ‌: آنچه که امروز در میدان واقعی تحولات سوریه به‌خوبی قابل مشاهده است و این روزنامه آمریکایی نیز به آن اذعان کرده، سرسختی و مقاومت دولت سوریه در برابر این هجمه بزرگ داخلی و خارجی است و در حال حاضر نیز آن کسی که بر اوضاع مسلط است، دولت بشار اسد است و تروریست‌های مورد حمایت غرب و برخی کشورهای عرب منطقه در حال فروپاشی و عقب‌نشینی هستند. واقعیت این است که توان دولت سوریه و حامیان آن به‌ویژه ایران، بسیار بالاتر از آن چیزی است که گروهی تروریست بتوانند به‌راحتی دولت بشار اسد را به سقوط بکشانند. در پایان ذکر این گفته یک نشریه سعودی قابل توجه است که نوشت: «تا ایران نخواهد، بشار اسد ساقط نخواهد شد.»