پایگاه اینترنتی «وای‌نیت نیوز» 3 آگوست 2012 (13مرداد) در مقاله‌ای به همگرایی راهبردی آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و نوشت: تصمیم‌سازان اسرائیلی به‌طور فزاینده‌ای متقاعده شده‌اند که آمریکا در جلوگیری از ظهور ایرانی هسته‌ای مصمم است. در طول چند سال گذشته نیروی دفاعی اسرائیل و دستگاه امنیتی این کشور بر گزینه نظامی مؤثر علیه ایران متمرکز شده‌اند. یک برنامه خلاق برای تحقق این هدف در طول دوره ریاست گابی اشکنازی بر ستاد مشترک ارتش اسرائیل تدوین شد، اما بعد از آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل با دو مانع روبه‌رو شدند: دولت اوباما به دلیل وحشت از افزایش بهای نفت، به‌طور جدی مخالف حمله بود که در نتیجه آن، احیای اقتصادی در آمریکا با چالش مواجه می‌شد و شانس انتخاب مجدد اوباما کاهش می‌یافت.

در ادامه مقاله آمده است: در اسرائیل افسران نیروی دفاعی و جامعه اطلاعاتی اسرائیل مصرانه از باراک و نتانیاهو خواستند هر گونه طرحی برای حمله را به تعویق بیندازند. اشکنازی، مئیر داگان، رئیس سابق موساد و یوال دیسکین، رئیس سابق شین‌بت اصولاً مخالف حمله علیه ایران نبودند؛ اما از نظر آن‌ها، حمله به ایران به‌ویژه از سوی اسرائیل باید به‌عنوان آخرین حربه مد نظر قرار گیرد. موضع‌گیری دستگاه امنیتی اسرائیل این بود که اگر ایران به نقطه‌ای برسد که تنها عملیات نظامی می‌تواند برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کند یا به عقب بازگرداند، ترجیح داده می‌شود که آمریکا چنین عملیاتی صورت دهد؛ عمدتاً به این دلیل که آمریکا توانمندی‌ها، منابع و پایگاه‌های نظامی برای عملیات در سراسر ایران و نیز توان تداوم عملیاتی نظامی در دوره زمانی طولانی (حتی ماه‌ها) را در اختیار دارد. چنین عملیات مداومی ایران را از بازسازی و احیای برنامه هسته‌ای خود بازمی‌دارد.

در پایان مقاله آمده است: دستگاه امنیتی و موساد همچنان معتقد بودند که فشار، تحریم‌های اقتصادی، دیپلماسی و جنگ پنهان از جانب آمریکا می‌تواند بیش از حمله اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند؛ اما در عین حال، سران سرویس‌های امنیتی اسرائیل نیز در مخالفت خود با حمله یک‌جانبه اسرائیل برآورد درستی داشتند. آن‌ها معتقد بودند چنین حمله‌ای اگر هم توسط آمریکا صورت نگیرد، باید حداقل اسرائیل آن را با هماهنگی کامل با آمریکا صورت دهد. در پرتو وضعیت اقتصادی در ایران و روند کنونی برنامه هسته‌ای این کشور، اسرائیل تا اواسط ماه اکتبر باید تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند. اما اسرائیل می‌تواند حتی حمله نظامی را تا بهار نیز به تأخیر بیندازد. به نظر می‌رسد وضعیت موجود در طول این زمان تغییر جدی نخواهد کرد.

پاسخ‌: در ضعف تحلیل نویسنده متن فوق همین بس که وی در پرداختن به چنین موضوع مهمی، نگاه یک‌سویه و تک‌بعدی داشته و به موانع و پیامدهای این اقدام احتمالی که اراده‌های بزرگ را هم هنگام ورود به آن تضعیف می‌کند، توجه نکرده و مسائل را بیشتر از منظر رژیم صهیونیستی و آمریکا تحلیل کرده؛ ولی به سبب کوته‌بینی باز هم نتوانسته نظر روشن و مشخصی بدهد.