روزنامه واشنگتن‌پست 9 آگوست 2012 در مقاله‌ای به تمایل کره‌جنوبی برای از سرگیری واردات نفت از ایران پرداخت و نوشت: پالایشگاه‌های نفتی کره‌جنوبی روز چهارشنبه گفتند در نظر دارند واردات نفتی از ایران را دوباره آغاز کنند و ایران پیشنهاد داده است نفت را از طریق نفت‌کش‌ها و پوشش بیمه‌ای خود به ارزش 1 میلیارد دلار تحویل دهد. کره‌جنوبی تا ماه گذشته چهارمین خریدار بزرگ نفت خام ایران بود که به دلیل توقف پوشش بیمه‌ای اتحادیه اروپا، واردات نفت از ایران را به عنوان نخستین کشور آسیایی متوقف کرد. شرکت ملی نفت‌کش‌های ایران که زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود، قرار است به زودی توافقی به امضا برساند، اما جزئیات آن اعلام نشده است.

در ادامه مقاله آمده است: دو پالایشگاه نفت کره‌جنوبی از رسیدن به توافق اساسی برای شروع مجدد واردات نفت از ایران خبر دادند. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران نیز روز چهارشنبه صحت این خبر را رد یا تأیید نکرد و اظهار داشت: گفت‌وگوها میان ایران و کره‌جنوبی در جریان است، اما «تصمیم ما رسانه‌ای نشدن موضوع است.» مقامات صنعتی می‌گویند انتقال نفت می‌تواند اوایل ماه سپتامبر آغاز شود که این موضوع از میزان فشارها بر ایران می‌کاهد. زیرا صادرات نفت ایران در آسیا در ماه‌های اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی به شدت کاهش یافته است. صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه به 1/1 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به عنوان مشتریان مهم ایران در آسیا از تحریم‌های آمریکا معاف شده‌اند. ژاپن بیمه‌ای مستقل برای نفت‌کش‌های حامل نفت ایران ارائه کرده و در عین حال، ایران تلاش می‌کند با ارائه بیمه و استفاده از نفت‌کش‌های خود برای انتقال نفت به چین و هند، تأثیر تحریم‌های غرب را کاهش دهد و دور بزند. مشخص نیست که آیا اقدام کره‌جنوبی به منظور آغاز واردات نفتی از ایران، بر تصمیم آمریکا برای اعطای معافیت از اجرای تحریم‌ها به این کشور تأثیر می‌گذارد یا نه. این معافیت‌ها هر شش ماه یک بار مورد بازنگری قرار می‌گیرند.

در پایان مقاله آمده است: یک مقام در وزارت دانش و اقتصاد کره‌جنوبی گفت: «آگاه هستیم که پالایشگاه‌های نفتی در حال گفت‌وگو با ایران هستند و گزینه‌های بسیاری را برای آغاز مجدد واردات نفتی مطرح می‌کنند... اما این موضوع در سطح شرکت‌ها صورت می‌گیرد.» کره‌جنوبی به منظور جبران کمبودهای نفت خود تلاش کرده است از سایر کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، امارات متحده عربی، کویت و قطر نفت خام وارد کند.