پایگاه اینترنتی جروزالم‌پست 16 آگوست 2012 (26 مرداد) در مقاله‌ای به تعلیق عضویت سوریه از سازمان همکاری اسلامی پرداخت و نوشت: سازمان همکاری اسلامی عضویت سوریه را باوجود مخالفت ایران، از این سازمان به حالت تعلیق درآورد. این سازمان طی بیانیه‌ای بشار اسد را محکوم کرد؛ اما نشانه‌ای از حمایت این سازمان از مداخله نظامی خارجی وجود نداشت. سازمان همکاری اسلامی، عضویت سوریه را اوایل روز سه‌شنبه در نشست رهبران مسلمان در مکه به حالت تعلیق درآورد که دلیل آن، سرکوب خشونت‌آمیز علیه مردم سوریه اعلام شده است. در بیانیه پایانی این سازمان آمده است: «کنفرانس تصمیم به تعلیق عضویت جمهوری عربی سوریه از سازمان همکاری اسلامی و تمام نهادهای زیرشاخه و نهادهای تخصصی و وابسته آن گرفته است.»

در ادامه مقاله آمده است: این اقدام روز دوشنبه در نشست مقدماتی وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی به تصویب رسید و شب دوم نشست نیز باوجود مخالفت ایران مورد موافقت قرار گرفت. عربستان سعودی به‌عنوان میزبان نشست، به‌منظور منزوی‌سازی ایران به لحاظ دیپلماتیک، تلاش‌های عربی را هدایت و از درخواست‌ها برای مسلح کردن مخالفان بشار اسد حمایت کرده است. به‌طوری‌که سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، فوریه امسال اقدام برای مسلح کردن مخالفان اسد را «ایده‌ای عالی» توصیف کرد. با وجود این، اکمل‌الدین احسان‌اغلو، دبیرکل این سازمان، گفت که «در طول این نشست شاهد حمایت جدی از مداخله نظامی خارجی نبوده است.» او تصمیم به تعلیق عضویت سوریه را «پیامی به جامعه بین‌الملل توصیف کرد که... جامعه اسلامی از راه‌حل مسالمت‌آمیز سیاسی حمایت می‌کند و خواهان خونریزی بیشتر نیست.» این نشست که به دلیل روزه ماه رمضان در شب‌های پی‌درپی برگزار شد، نبردی دیپلماتیک میان عربستان سنی و ایران شیعه بود که از طرف‌های مختلف در کشمکش‌های فرقه‌ای خاورمیانه حمایت کرده‌اند. با وجود این، پادشاه عربستان سعودی تلاش کرده است با نشاندن محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، در کنار خود در افتتاحیه نشست بتواند نارضایتی‌های گذشته را به‌ویژه به‌منظور پایان بحران سوریه کنار بگذارد.

در پایان مقاله آمده است: همچنین پادشاه عربستان پیشنهاد تأسیس مرکزی برای گفت‌وگو میان فرقه‌های اسلامی را مطرح کرد که در واقع این پیشنهاد به‌منظور خنثی‌سازی برخی تنش‌های فرقه‌ای در منطقه مطرح شده است. این پیشنهاد به تصویب نشست رسید. احمدی‌نژاد در مورد بحران سوریه در مخالفت با عربستان گفت:‌ »اما متأسفانه برخی از برادران و دوستان ما در این حوزه به خوبی عمل نکرده‌اند و به جای دعوت از گروه‌های درگیر برای گفت‌وگو و تفاهم، به ارسال تسلیحات به سوریه و تحریک کشتار مشغول هستند.» در حال حاضر، سوریه و ایران در واکنش به شرایط بحرانی سوریه، عربستان، قطر و ترکیه را به ارسال تسلیحات برای شورشیان متهم کرده‌اند. در عین‌حال، آمریکا روز پنج‌شنبه اقدام سازمان همکاری اسلامی در تعلیق عضویت سوریه را ستود و اعلام کرد که این اقدام «پیامی محکم» برای رژیم بشار اسد است. ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت‌: «اقدام امروز بر افزایش انزوای بین‌المللی رژیم اسد و حمایت گسترده از مردم سوریه و مبارزه آن‌ها برای ایجاد کشوری دموکراتیک تأکید می‌کند که این موضوع نشان‌دهنده آرمان‌ها و احترام آن‌ها به حقوق بشر ملت خود است.»

پاسخ: ملک عبدالله، پادشاه عربستان، این نشست را برای اهدافی فراتر از تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی برگزار کرد؛ اما تنها توانست به بخش حداقلی آن، یعنی تعلیق سوریه دست پیدا کند که دستاورد مهمی تلقی نمی‌شود و نمی‌تواند التیام‌بخش زخمی باشد که پیروزی‌های ارتش سوریه بر تروریست‌ها، بر پیکر حامیان آن‌ها وارد کرد.