پایگاه اینترنتی گلف دیلی نیوز 2 سپتامبر 2012 (12 شهریور) در مقاله‌ای به افزایش درآمدهای نفتی کشورهای خلیج‌فارس به‌دلیل تحریم‌ نفتی ایران پرداخت و نوشت: کشورهای خلیج‌فارس در نتیجه تحریم‌های غرب علیه ایران توانسته‌اند از بهای بالای نفت، درآمد بیشتری کسب کنند. کشورهای آسیایی نیز به‌طور چشمگیری واردات نفتی از ایران را به‌عنوان بخشی از تلاش بین‌المللی برای فشار بر ایران کاهش داده‌اند. به این معنا که میلیون‌ها بشکه نفتی که قبلاً از ایران خریداری می‌شد، حال از کشورهای خلیج‌فارس صادر می‌شود. بزرگ‌ترین برنده این شرایط، عربستان بوده است و در عین حال کویت و امارات متحده عربی نیز به‌منظور جبران خلأ نفتی ایران، صادرات خود را افزایش داده‌اند. تحریم‌ها توزیع درآمد در منطقه را تحت تأثیر قرار داده است؛ به‌طوری که ایران، سهم کمتر و کشورهای عربی خلیج‌فارس، سهم بیشتری را نصیب خود کرده‌اند.

در ادامه مقاله آمده است: همچنین تقاضا برای نفت خام در نتیجه رکود بین‌المللی، کاهش یافته که این مسئله تمام کشورها از جمله کشورهایی مانند هند و چین را تحت تأثیر قرار داده است. اتحادیه اروپا 23 ژانویه 2012 در مورد تحریم نفتی ایران توافق کرد؛ اما اجرایی کردن آن را تا 1 جولای به تأخیر انداخت تا به کشورهای یونان، اسپانیا و ایتالیا زمان کافی برای یافتن جایگزین‌های نفتی بدهد. توقف همکاری سوئیفت با بانک‌های ایرانی و تحریم بانک مرکزی ایران مهم بود و سبب شد ایران برای فروش نفت خود به آسیا گرایش پیدا کند. ایران به دلیل اینکه نمی‌تواند آزادانه ارز بین‌المللی را از طریق نظام بانکی منتقل کند، باید به‌دنبال یافتن راه‌های دیگر باشد. تصمیم اتحادیه اروپا برای لغو پوشش بیمه برای صادرات نفتی ایران به‌طور چشمگیری از تلاش‌های ایران برای یافتن خریدارهای جایگزین جلوگیری کرده است. در عین‌حال، 95 درصد محموله‌های نفتی در سراسر جهان در اروپا بیمه می‌شوند که این پوشش بیمه‌ای لغو شده است. بنابراین این مسئله تأثیری عظیم دارد؛ زیرا بدون پوشش بیمه نمی‌توان برای انتقال 30 تا 100 میلیون بشکه نفت خام مخاطره کرد.

در پایان مقاله آمده است: حال ایرانی‌ها باید به دنبال بیمه جایگزین باشند که قطعاً آن را خواهند یافت که البته هزینه سنگین‌تری برای آن‌ها خواهد داشت. همچنین بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام ایران پیش از ماه ژوئیه، چین، ژاپن، هند، ایتالیا و کره‌ جنوبی بودند. با وجود این، واردات نفتی چین از ایران در ماه ژوئیه تقریباً به یک‌سوم کاهش یافت. واردت نفتی چین از ایران بسیار اهمیت دارد؛ اما نباید فراموش کنیم که کره‌جنوبی تمام واردات نفتی خود از ایران را لغو کرده‌ که رقم آن به 250 هزار بشکه در روز می‌رسید. هند دیگر خریدار مهم نفت ایران است. اگرچه آسیا مانند شمال آمریکا و اتحادیه اروپا از تحریم‌ها پیروی نمی‌کند‌؛‌ اما برخی از کشورهای آسیایی از تحریم‌ها علیه ایران پیروی کرده‌اند و قطعاً در پی آن، به مزایای اقتصادی دست می‌یابند. به‌طور کلی، در مورد اثرگذاری تحریم‌ها باید گفت تنها با گذشت زمان تحریم‌های اقتصادی می‌تواند به اعتراضات گسترده در خیابان‌های تهران منجر شود.

پاسخ: نویسنده مطلب با ترکیبی از اخبار درست و غلط خواسته بحث را به هدف نهایی که جمله آخر است، یعنی: «باید گفت تنها با گذشت زمان تحریم‌های اقتصادی می‌تواند به اعتراضات گسترده در خیابان‌های تهران منجر شود» برساند. و این در حالی است که اگر اخبار غلط یادداشت هم حقیقت داشت، وضع به مرحله‌ای که وی آرزو دارد و از آن یاد کرده، ‌کشیده نمی‌شد، تا چه رسد به اینکه بخش زیادی از اخبار وی درباره ایران غلط است. روز گذشته رسانه‌ها اعلام کردند واردات نفت هند از ایران 37 درصد افزایش داشته است. برخی از کشورها هم نفت را با بیمه ایرانی خریداری می‌کنند و مهم‌تر از همه اینکه روند صادرات ایران در حال رسیدن به مرحله پیش از تحریم‌ها است و پایگاه اینترنتی داوجونز که پایگاهی معتبر در زمینه اقتصاد انرژی است نیز روز گذشته اعلام کرد: «تأثیر تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران در حال کاهش است.»