روزنامه نیویورک‌تایمز 4 سپتامبر 2012 (14 شهریور) مدعی آغاز مجدد ارسال تجهیزات نظامی از ایران به سوریه از طریق حریم هوایی عراق شد و نوشت: به گفته مقامات ارشد آمریکایی، ایران به‌منظور تقویت رژیم بشار اسد در سوریه، حمایت نظامی خود را مجدداً آغاز کرده است. اوایل امسال، دولت اوباما عراق را به‌منظور بستن دالان هوایی به روی ایران، تحت فشار قرار داد و مسئله را با نوری‌مالکی، نخست‌وزیر عراق در میان گذاشت. اما با قدرت‌گیری شورشیان و کشته شدن چندین مقام ارشد رژیم بشار اسد، ایران حمایت خود از رهبر سوریه را دوچندان کرد. هواپیماها بار دیگر در ماه ژوئیه پرواز خود را آغاز کردند و ادامه این روند تاکنون باعث ناامیدی مقامات آمریکایی شده است. کارشناسان نظامی می‌گویند این پروازها ایران را قادر ساخته است باوجود تلاش‌های شورشیان سوریه به منظور نظارت بر گذرگاه‌های مرزی، به رژیم سوریه کمک‌رسانی کند. هشام جابر، ژنرال بازنشسته ارتش لبنان که ریاست مرکز مطالعات و تحقیقات خاورمیانه در بیروت را بر عهده دارد، گفت: «ایرانی‌ها در مسیر هوایی با مشکل روبه‌رو نیستند و رژیم سوریه همچنان کنترل فرودگاه را در دست دارد.»

در ادامه مقاله آمده است: جوزف آر. بایدن، معاون رئیس‌جمهور که در سیاست‌های دولت اوباما در قبال عراق نقش محوری داشته است، در تماسی تلفنی با نوری مالکی در 17 آگوست به بحث در مورد بحران سوریه پرداخت. کاخ سفید از بحث در مورد جزئیات امتناع کرده است، اما یک مقام آمریکایی گفت وی نگرانی‌های خود را از بهره‌برداری ایران از حریم هوایی عراق برای کمک به رژیم بشار اسد بیان کرده است. دولت اوباما تمایل ندارد از شورشیان سوریه حمایت تسلیحاتی کند و به‌دلیل هراس از تشدید کشمکش در سوریه، از ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه نیز امتناع کرده است. اما کمک‌های ایران به سوریه این واقعیت را برجسته می‌کند که ایران تردیدی در ارائه حمایت نظامی و مشاوره‌ای به‌منظور حفظ رژیم بشار اسد ندارد. اجازه نوری مالکی به ایران برای استفاده از حریم هوایی عراق، نشان‌‌دهنده محدودیت‌های نفوذ دولت اوباما در عراق باوجود نقش آمریکا در سرنگونی صدام است.

در پایان مقاله آمده است: آقای مالکی به‌دنبال حفظ روابط با ایران است؛ در حالی که آمریکا در سطح بین‌المللی در پی تحمیل تحریم‌ها علیه دولت ایران است. در عین‌حال، نخست‌وزیر عراق ظاهراً سرنگونی بشار اسد را تحولی می‌داند که در پرتو آن ممکن است عرب‌های سنی عراق و رقبای کردی دولت شیعی عراق تقویت شوند. برخی کشورها از جمله عربستان، قطر و ترکیه که به سرنگونی بشار اسد بسیار متمایل هستند، روابط ضعیفی با آقای مالکی و دولت تحت تسلط شیعیان در عراق دارند. عراق می‌تواند گام‌های بسیاری برای توقف پروازهای ایران به سوریه بردارد. به گفته مقامات آمریکایی، بسیاری از خطوط هوایی از جمله شرکت هواپیمایی ماهان در انتقال تسلیحات به سوریه دخیل هستند. البته وزارت خزانه‌داری آمریکا سال گذشته این شرکت هواپیمایی را متهم کرد که نیروهای نظامی، تسلیحات و منابع مالی برای نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان منتقل کرده است. پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران در آموزش نیروهای شبه‌نظامی علوی (که دولت به طور فزاینده‌ای به آن‌ها متکی است) و نیروهای نظامی حافظ فرودگاه‌ها، دخیل هستند. دیوید کوهن، مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم نیز ماه گذشته گفت که حزب‌الله پرسنل دولتی سوریه را آموزش داده و آموزش نیروهای سوری توسط نیروی قدس ایران را تسهیل کرده است. برخی کارشناسان ایران معتقدند که احتمالاً رهبران ایران تمایل ندارند مداخله خود در سوریه را حتی در صورت سرنگونی بشار اسد متوقف کنند؛ آن‌ها محاسبه کرده‌اند که وجود هرج‌ومرج در سوریه پس از اسد بهتر از استقرار دولتی جدید و طرفدار غرب در سوریه است. محسن سازگارا می‌گوید:‌ «طرح نخست ایران، حفظ بشار اسد در قدرت است... اما در صورت سرنگونی اسد ایران تمایل دارد با ایجاد وضعیت جنگ داخلی شبیه عراق یا افغانستان شرایط را برای ایجاد گروهی شبیه حزب‌الله در سوریه فراهم کند.»

پاسخ: مقامات آمریکا که مانند مقامات سایر کشورهای حامی تروریست‌های سوریه باور نمی‌کردند حکومت و ملت سوریه بتوانند اینچنین در برابر این توطئه جنایتکارانه مقاومت کنند و نیز مانند کشورهای ترکیه، فرانسه، انگلیس، قطر، امارات و عربستان به تروریست‌ها کمک‌های مالی و تسلیحاتی می‌کنند، پس از موفقیت‌های نسبی ارتش سوریه در سرکوب تروریستی و احساس ناکارآمدی و مشاهده نشانه‌های شکست، به بهانه‌جویی روی آورده‌ و بحث کمک ایران به سوریه را کلید زده‌اند. چگونه می‌توان پذیرفت کشوری که سال‌هاست رژیم صهیونیستی تهدیدش می‌کند، به فکر تأمین سلاح نبوده و یک‌مرتبه هنگام مواجهه با تروریست‌ها درصدد تأمین سلاح برآمده است؟