پایگاه اینترنتی عرب‌نیوز 8 سپتامبر 2012 (18 شهریور) در مقاله‌ای به تحولات سوریه پرداخت و نوشت: چگونه می‌توانیم ایران را حامی پولی، نفتی، تسلیحاتی و نظامی بشار اسد بخوانیم و در عین‌حال مدعی شویم ایران و حزب‌الله، او را در شرایط اضطراری رها کرده‌اند؟ حمایت گسترده ایران از سوریه هرگز متوقف نشده‌ است؛ اما اسد از عملکرد متحدان خود راضی نیست. در واقع، او باید از آن‌ها بسیار ناخشنود باشد. او بیش از این سطح به حمایت نیاز داشت. در بیش از یک سال گذشته، او با حوادث تهدیدآمیز جدی در منطقه مواجه شده است. اسد انتظار داشت ایرانی‌ها علیه کشورهای خلیج‌فارس اعلان جنگ کنند و بر آن‌ها به‌منظور توقف حمایت از نیروهای آزادی‌خواه فشار ‌آورد.

در ادامه مقاله آمده است: اسد معتقد است حزب‌الله جنگ علیه اسرائیل را همانند سال 2006 آغاز و تسریع نخواهد کرد. حزب‌الله از ایجاد درگیری به‌منظور بی‌ثباتی منطقه و مجبور کردن آمریکا، انگلستان و فرانسه به‌منظور توقف حمایت از انقلاب مردم سوریه استفاده خواهد کرد. ناامیدی بشار اسد جدی بوده است. ایرانی‌ها به کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس حمله نکردند. حزب‌الله نیز علیه اسرائیل اعلام جنگ نکرد. تمام آنچه اعضای حزب‌الله انجام داده‌اند، سازمان‌دهی تظاهرات در مرزهای لبنان با اسرائیل بوده است. اعضای حزب‌الله حتی یک گلوله به اسرائیل پرتاب نکردند. اسد امیدوار بود که جبهه مردمی آزادی‌بخش فلسطین - فرماندهی کل - به رهبری احمد جبرئیل بتواند جبهه‌ای علیه اسرائیل باز کند، اما او چنین اقدامی صورت نداد.

در پایان مقاله آمده است: فلسطینی‌های درون اردوگاه‌های یا آوارگان در سوریه به انقلابیون پیوسته‌اند و علناً در کنار نیروهای آزادی‌خواه می‌جنگند. احمد جبرئیل در مصاحبه‌ای گفت رهبران ایران اطمینان داده‌اند که سوریه را در برابر حمله خارجی تنها نخواهند گذاشت. او مدعی شد که رهبران ایران گفته‌اند به ترک‌ها هشدار داده‌اند با آتش‌بازی نکنند و این موضوع را مشخص ساخته‌اند که هر‌گونه مداخله در سوریه خط قرمزی است که نباید از آن عبور کرد. رسانه‌ها اظهار‌نظری منتسب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی را منتشر کردند که ظاهراً گفته بود «سرنگونی رژیم اسد در سوریه به معنای سرنگونی کویت است.» چطور می‌توان این اظهارنظر را تفسیر کرد. بشار اسد از متحدان خود چه انتظاری دارد؟ او تصور می‌کند ایرانی‌ها و روس‌ها به منظور ایجاد جبهه جنگی علیه ترکیه با یکدیگر همکاری می‌کنند تا دولت اردوغان مرعوب شود و از حمایت از سازمان‌های مخالف دولت سوریه دست بردارد؛ زیرا ترکیه تهدیدی جدی علیه بشار اسد است.

پاسخ: نویسنده به جای بشار اسد به خیال‌پردازی‌های نامعقول پرداخته تا وانمود کند وضع موجود با تصورات اسد بسیار فاصله دارد و چون خواسته‌های اسد برآورده نشده، اسد از نظر روحی و روانی دچار مشکل شده است، حال آنکه باید گفت اسد با واقعیت‌های سیاست و قواعد حاکم بر آن، آشناست و خوب کنار آمده و موقعیت‌ها و اقتضائات آن را خوب می‌شناسد و بر همان اساس رفتار می‌کند و انتظار می‌کشد.