پایگاه اینترنتی دنیوز 18 سپتامبر 2012 (28 شهریور) در مقاله‌ای به مانور نظامی آمریکا و متحدانش در خلیج‌فارس پرداخت و نوشت: این مانور نظامی هم‌زمان با تهدیدات اسرائیل به جنگ علیه ایران، به‌منظور نمایش اراده جهانی برای عدم توقف انتقال نفت از تنگه هرمز صورت می‌گیرد. در عین‌حال، روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: ایران در آستانه ساخت بمب هسته‌ای است؛ اظهارات وی موضوع حمله اسرائیل را تشدید کرد و در واقع نتانیاهو، باراک اوباما را در کارزار انتخاب مجدد برای بازگشت به سوی اسرائیل تحت فشار قرار داد. مقامات نظامی، دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران و نیز خود ایران تلاش دارند اهمیت زمان این مانور را کم جلوه دهند و بر جنبه‌های دفاعی و فرضی این مانور تأکید کنند. با وجود این، این مانور اقدامی عامدانه به‌منظور اثبات قاطعیت در برابر تهدیدات ایران در تنگه هرمز در صورت وقوع حمله اسرائیل یا آمریکاست.

در ادامه مقاله آمده است: ریاست فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا گفت: «این مانور به‌منظور نمایش مقابله با مین‌ها و تلاش بین‌المللی برای پاکسازی آن‌هاست.» در این مانور علاوه بر انگلستان و فرانسه (قدرت‌های دریایی مهم اروپا)، شماری از کشورهای خاورمیانه و نیز کشورهایی دورتر مانند استونی و نیوزلند حضور دارند. «حیات الوی» از دانشکده جنگ دریایی آمریکا می‌گوید: «پاکسازی مین‌ها به طور مشخص به منظور آمادگی برای مقابله نهایی با ایران است... احتمالاً در فضای حمله اسرائیل علیه تأسیسات هسته‌ای ایران یا برخی تحریک‌ها که به واکنش ایران در خلیج‌فارس می‌انجامد، چنین آمادگی‌هایی صورت می‌گیرد.» نیروهای آمریکا در خلیج‌فارس شامل دو ناو هواپیمابر است؛ هرچند این دو ناو در مانور اخیر شرکت نکردند. ایران نیز گفته است ماه آینده مانور دفاع هوایی مهمی برگزار خواهد کرد تا توانایی خود برای حفاظت از تاسیسات هسته‌ای را به نمایش گذارد. قدرت‌های غربی نیز سرگرم طراحی مانور دریایی در شرق مدیترانه در ماه آینده هستند. باراک اوباما که از سوی «میت رامنی»، رقیب جمهوری‌خواه خود به دلیل انعطاف در برابر ایران و سخت‌گیری در برابر اسرائیل مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، بر فرصت دادن به اثرگذاری تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی و دیپلماسی به منظور تغییر راهبرد هسته ای ایران تأکید کرده است.

در پایان مقاله آمده است: در عین‌حال، مقامات روز دوشنبه اعلام کردند روز سه‌شنبه کاترین اشتون، ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سعید جلیلی، گفت‌وگوکننده ارشد ایران دیدار خواهد کرد. در عین حال، آنگلامرکل، صدراعظم آلمان که متحدی قدرتمند برای آمریکا و اسرائیل به‌شمار می‌رود، روز دوشنبه گفت معتقد است باوجود تردیدهای نتانیاهو در مورد اثرگذاری دیپلماسی، نتیجه‌ای مسالمت‌آمیز همچنان ممکن است. آنتونی اسکینر، عضو مرکز مشاوره مپلکرافت گفت: «این مانور به ایران توانایی آمریکا برای مقابله را یادآوری می‌کند... ایران احتمالاً به مین‌گذاری در تنگه هرمز و حملات انتحاری در صورت علیه تأسیسات هسته‌ای خود اقدام خواهد کرد.» همچنین نیروی دریایی کشورهای غربی در سال‌های اخیر نحوه مقابله با قایق‌های سریع و کوچک را که احتمالاً حامل مهاجمان انتحاری هستند، تمرین کرده‌اند.

پاسخ: این سایت آمریکایی سعی دارد ضمن برجسته کردن و جدی نشان دادن تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران، مانور آمریکا و هم‌پیمانانش را نیز مهم و مؤثر و ناشی از توانایی بالای! آنان القا کند. حال آنکه از نگاه بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی و بین‌المللی، نه تهدیدات رژیم صهیونیستی جدی است و نه برگزاری این مانور از سوی آمریکا و کشورهای همسو با آن نشان از قدرت و اقتدار آنان برای جلوگیری از بسته شدن تنگه هرمز دارد، گر چه خود کارشناسان و مقامات نظامی و سیاسی غرب و صهیونیست نیز بارها از توانایی ایران برای بسته شدن تنگه هرمز گفته‌اند و البته دست ایران در موقع لزوم برای برخورد با هرگونه تعرض بسیار بازتر از غرب و صهیونیست‌ها است.