انفجار خودروی بمب گذاری شده در بیروت و کشته شدن وسام الحسن رئیس شعبه اطلاعات امنیت لبنان دراین حادثه مورد توجه محافل سیاسی رسانه ای بیگانه قرار گرفته است. در روایت سومندانه بیگانه باهدف تطهیر نقش رژیم صهیونیستی در این حادثه تروریستی، دولت سوریه به عنوان عامل بی ثباتی و تسویه حساب های خونین چندسال گذشته قومی و مذهبی لبنان متهم می شود .

در این زمینه خبرگزاری فرانسه روز جمعه نوشت : سعد حریری رهبر سنی مخالف سوریه در لبنان و ولید جنبلاط رهبر دروزی های لبنان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه را به ترور سرتیپ وسام الحسن رئیس شعبه اطلاعات در نیروهای امنیت داخلی لبنان در انفجار امروز جمعه در شرق بیروت معرفی کردند. این خبرگزاری با پیشینه سازی از وی اینگونه فضاسازی می‌کند : الحسن یکی از افسران بلندپایه سنی و نزدیک به سعد حریری نخست وزیر سابق بود که رهبری گروه 14 مارس را که مخالف سوریه است برعهده دارد. در ادامه این گزارش به نقل از جنبلاط آمده است : باید به مبارزه سیاسی و رویارویی و پرهیز از درگیری های داخلی ادامه دهیم زیرا بشار اسد که سوریه را به آتش می کشد و قصاب دمشق است، اهمیتی نمی دهد که لبنان نیز در آتش بسوزد. همزمان خبرگزاری رویترز نیز به فضاسازی سومندانه در این باره پرداخته و نوشته است : کشته شدن یک مقام اطلاعاتی بلندپایه لبنان در انفجار شدید خودروی بمب گذاری شده در بیروت پایتخت این کشور که از مخالفان بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز به شمار می رفت نشان می دهد جنگ داخلی در سوریه درحال گسترش در این کشور همسایه خود است . این خبرگزاری با ادعای اینکه وسام الحسن این مقام اطلاعاتی لبنان مسئولیت تحقیقاتی را به عهده داشت که نشان داد سوریه و جنبش حزب الله در ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان دست داشته اند ، افزود: حسن که یک مسلمان سنی و از نزدیکان حریری بود همچنین به افشای توطئه ای برای بمب گذاری کمک کرد که منجر به بازداشت و اعلام جرم علیه نخست وزیر سابق طرفدار اسد در ماه اوت شد و این ضربه ای به دمشق و متحدانش در لبنان ازجمله حزب الله بود. به زعم این خبرگزاری این بمب گذاری جدی ترین حادثه در پایتخت لبنان از زمان ترور حریری در سال دو هزار و پنج بود که باعث شد مسلمانان سنی به خیابان های سراسر لبنان بیایند و با آتش زدن لاستیک و مسدود کردن خیابان ها ، خشم خودشان را از این مسئله نشان بدهند .

تسری ناآرامی ها از سوریه به لبنان نکته دیگری است که توسط بیگانه به آن دامن زده می شود .دراین زمینه خبرگزاری فرانسه درگزارش دیروز خود مواضع مطبوعات لبنان در این باره را منعکس کرد . این خبرگزاری به نقل از روزنامه النهارکه به زعم آن به فعالان لبنانی مخالف دمشق نزدیک است ، نوشت : قتل وسام الحسن لبنان را به مرحله ای جدید از خطراتی که ثبات و امنیت کشور را تهدید می‌کند، وارد کرد. .. ابعاد سرکوب‌های سیاسی در لبنان کم کم به صورتی استثنایی گسترش پیدا می کند. خبرگزاری فرانسه همچنین با اشاره به عنوان صفحه روزنامه السفیر مبنی بر توصیف ژنرال وسام الحسن به عنوان « بانی امنیت» در لبنان و قرار دادن عبارت « صلح مدنی در خطر است»‌ ، به نقل از این روزنامه افزود: فردا مانند امروز نخواهد بود. قتل وسام الحسن یک واقعیت گذرا نیست.این حادثه لبنان را از دوران کنونی به دوره وخیم تری منتقل می کند. به نظر می رسد دشمنان مقاومت با طرح انفجار دربیروت تلاش می‌کنند با سرنگونی دولت میقاتی و وارد کردن لبنان به جنگ با سوریه، برای رسیدن به اهداف خود بهره برداری کنند . یکی انتقام گیری از موفقیت حزب الله در به پرواز در آوردن هواپیمای بدون سرنشین بر آسمان سرزمین های اشغالی وپنهان سازی این موفقیت حزب الله و دیگری در ارتباط آن با تحولات سوریه و تحت شعاع قرار دادن تلاش اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در اجرای طرح آتش بس که تمام طرف ها نیزآن ر پذیرفته اند. لذا این سناریو وجود دارد که دشمنان مقاومت با ایجاد ناامنی در مرزهای لبنان و سوریه تلاش می‌کنند تا ارتش سوریه درگیر جنگ شود وگروه های تروریستی از این فضا ی بوجود آ مده بتوانند با تقویت خود حملات جدیدی را آغاز کنند.