پایگاه اینترنتی آنتی‌وار 24 اکتبر 2012 (3 آبان) در مقاله‌ای به امتناع سرسختانه آمریکا و اروپا از گفت‌وگو با ایران پرداخت و نوشت: منصور حقیقت‌پور، معاون کمیته امنیت ملی پارلمان ایران به آسوشیتدپرس گفت: «موضع‌گیری سرسختانه تنها پس از تحریم‌های شدید اقتصادی از سوی آمریکا و اروپا تصمیم‌گیری شده است و در عین‌حال، آن‌ها از اعطای امتیاز از طریق گفت‌وگوی مؤثر امتناع می‌کنند... غرب اکنون شانس توافق با ایران را دارد... شاید ما به تولید سوخت هسته‌ای برای کشتی‌های تجاری بزرگ نیاز داریم که لازمه آن، اورانیوم با غنای 60 درصدی است.» آسوشیتدپرس می‌نویسد: «ایران راهبردی تقابل‌جویانه‌تر در پیش گرفته است و در صورتی که غرب به‌منظور کاهش تحریم‌ها امتیازهای مشخصی ندهد، سطح غنی‌سازی بالاتر می‌رود.»

در ادامه مقاله آمده است: این موضع‌گیری تازه نشان می‌دهد جنگ اقتصادی، تهدیدات جنگ پیشگیرانه و راهبرد خصمانه آمریکا، اسرائیل و متحدان اروپایی آن مؤثر نیست. اوباما به دلیل انعطاف دیپلماتیک در برابر ایران، مورد انتقاد قرار گرفته است و میت‌رامنی، رقیب جمهوری‌خواه اوباما مدعی است راهبرد کنونی دولت آمریکا زمان و فضای کافی را به ایران برای توسعه برنامه هسته‌ای می‌دهد. اما مطابق نظر دو تن از کارشناسان در نشریه فارین افرز، «راهبرد دیپلماتیک اوباما یک مشکل داشته است و اینکه در سه سال گذشته، آمریکا و اروپا سرسختانه از پیگیری راه‌حل گفت‌و‌گو با ایران امتناع کرده‌اند. «رولف اکس»، رئیس اجرایی کمیته ویژه سازمان ملل در امور عراق از سال 1991 تا 1997 و «مالفرید برات‌هگامر»، عضو مرکز امنیت و همکاری بین‌المللی در دانشگاه استنفورد می‌نویسد: «صحبت از جنگ و در عین‌حال فشار بر ایران (بدون اینکه گام‌های مشخصی که ایران برای پایان تنش‌ها باید بردارد تعیین شود) مشوق‌های ایران را برای تغییر رفتار خود از بین می‌برد.» رضا نصری، کارشناس ایران می‌گوید: «بیشتر اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته در قبال ایران، با مجموعه‌ای از ارعاب، تهدیدات غیرقانونی نظامی، تحریم‌های فلج‌کننده یک‌جانبه، خرابکاری و ترور دانشمندان ایران همراه بوده است.»

در پایان مقاله آمده است: استفن والت، استاد دانشگاه هاروارد می‌نویسد: «پس از شکست گفت‌وگوها در سال‌های 2009 و 2010، رهبران ایران با دلایل موجه، اوباما را فردی غیرقابل اعتماد یافتند.» پل پیلار، تحلیل‌گر سابق سازمان سیا با این استدلال که ایران «دلایل بسیاری دارد که معتقد باشد... راهبرد اصلی غرب قطعاً تغییر رژیم است.» حسین نقوی، سخنگوی کمیته امنیت ملی پارلمان ایران می‌گوید: «غرب احساس می‌کند تحریم‌ها گزنده است و ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار می‌کند. این تصور اشتباه است. ما هرگز میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم. فشارها، تحریم‌ها و تهدیدات نظامی ما را به عقب‌نشینی وادار نخواهد کرد. تحریم‌ها آسیب‌زننده بوده‌اند، اما هرگز سبب نمی‌شوند فعالیت‌های هسته‌ای را رها کنیم.»