پایگاه اینترنتی «بیزینس ریکوردر» 5 نوامبر 2012 (15 آبان) در مقاله‌ای به سفر فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، به عربستان پرداخت و نوشت: رئیس‌جمهور فرانسه در مورد ایران و وضعیت بحرانی سوریه با ملک عبدالله در جده دیدار و گفت‌وگو کرد. این نخستین سفر رئیس‌جمهور فرانسه پس از به قدرت رسیدن به عربستان است. از جمله محورهای بحث آن‌ها، روند صلح خاورمیانه، برنامه هسته‌ای ایران، بحران سوریه و نیز همکاری میان دو کشور بود. سفر اولاند به جده پس از سفر وی به بیروت صورت می‌گیرد. اولاند در لبنان متعهد شد که از این کشور در برابر تهدیدات بی‌ثباتی ناشی از جنگ داخلی در سوریه حفاظت خواهد کرد. اولاند به خبرنگاران گفت: «سفر به عربستان عمدتاً محوریت سیاسی دارد... فرانسه در خاورمیانه]غرب آسیا[ نقشی فعال ایفا می‌کند. ما فعال‌ترین کشور در مسائل سوریه، لبنان و روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها هستیم.»

در ادامه مقاله آمده است: فرانسه و عربستان دیدگاه‌های بسیار مشابهی در مورد جنگ داخلی سوریه دارند و در عین‌حال، رهبران دو کشور در مورد مسائل انرژی از جمله برق هسته‌ای بحث‌هایی با یکدیگر داشته‌اند. بنا به گفته برخی منابع نزدیک به اولاند، برنامه هسته‌ای مناقشه‌انگیز ایران شیعه (رقیب جدی کشور سنی عربستان) در صدر دستورکار گفت‌وگوها قرار داشت. این هفته اولاند گفت در صورتی که ایران اقدامات ملموسی برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای انجام ندهد، از افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی حمایت خواهد کرد. ایران تاکنون هدف چندین دور تحریم‌های سازمان ملل و غرب قرار گرفته است. روز جمعه نیز اولاند گفته بود: «عربستان به‌شدت نگران اقدامات ایران در بلندپروازی‌های هسته‌ای است.» یک منبع در فرانسه گفت: «امیدواریم شرکت‌های فرانسوی در حوزه هسته‌ای در عربستان فعال شوند.»

در پایان مقاله آمده است: یک وزیر فرانسوی که نخواست نامش فاش شود، گفت: دیدار اولاند با هدف ارتقای روابط با پادشاهی عربستان صورت گرفته که در طول ریاست‌جمهوری نیکلاس سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه، به سردی گراییده بود. دیدارهای اولاند از لبنان و عربستان در روز یکشنبه در حالی صورت گرفت که قرار است نشست آسیا-اروپا روز یکشنبه در لائوس برگزار می‌شود. این نشست در شرایط بحران اقتصادی حوزه یورو و پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی در آسیا برگزار شود. این نشست دو روزه با حضور تمام 27 عضو اتحادیه اروپا و 21 کشور آسیایی از جمله هند و چین برگزار می‌شود. دو کشور هند و چین نیز به‌دلیل بحران بدهی حوزه یورو و کاهش تقاضا و واردات در کشورهای اروپایی، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

پاسخ: سفر اولاند به لبنان و عربستان با هدف حفظ موقعیت تاریخی فرانسه در لبنان و نیز حضور در برنامه‌های هسته‌ای عربستان انجام گرفته است. اولاند نگران است چنانچه در تحولات لبنان که احتمال دارد در آینده تا حدی شدت پیدا کند، حضور نداشته باشد دیگران جای فرانسه را بگیرند. در خصوص عربستان نیز اولاند با بزرگ‌نمایی فعالیت هسته‌ای ایران و استفاده از پیش زمینه مقامات عربستان که از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ناخشنودند، تلاش کرد تا مقدمات حضور هرچه بیشتر در فعالیت‌های هسته‌ای پرسود عربستان را برای کشور فراهم کند.