روزنامه واشنگتن‌پست 29 دسامبر 2013 (9 دی) به بحران سوریه پرداخت و نوشت: رژیم بشار اسد در حال فروپاشی از درون است. در حال حاضر، راهبرد منطقه‌ای دولت اوباما نظاره‌گر تحولات است. در صورتی‌که سرنوشت حاکمیت بشار اسد قرار گرفتن در انزوا باشد، به هر حال، این راهبرد نتایج فاجعه‌آمیزی در پی نخواهد داشت؛ اما لحظاتی وجود دارد که باید به‌دقت و با مهارت عمل کرد. وضعیت در حال انفجار سوریه درست زمانی به‌وجود آمده است که دولت اوباما زمان برای تحقق تعهد خود در قبال برنامه هسته‌ای ایران را به‌تدریج از دست می‌دهد. بهترین و آخرین امید اوباما ممکن است اکنون پیوند دادن دو بحران سوریه و ایران و در عین‌حال، چانه‌زنی با روسیه و ایران باشد. در واقع، روسیه و ایران با سرمایه‌گذاری بر اسد، به‌منظور حفظ وی، خطراتی را به جان خریده‌اند. این وضعیت، اهرم فشار لازم علیه برنامه هسته‌ای ایران را به دولت آمریکا می‌دهد.

در ادامه مقاله آمده است: سفیر سابق فرانسه در آمریکا می‌گوید: «ایران با سرعت بخشیدن به برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای، به تشدید تحریم‌ها واکنش نشان داده است... ما اکنون تنها چند ماه زمان داریم تا پیش از غیرقابل برگشت شدن برنامه هسته‌ای ایران، اقدام کنیم... شش قدرت حاضر در گفت‌وگوها با ایران، باید پیشنهاد جامع و نهایی خود را به ایران ارائه کنند. دست نیافتن سریع به توافق‌نامه با ایران سبب می‌شود تنها سناریوی ممکن، پذیرش بمب ایرانی یا اقدام نظامی برای جلوگیری از تحقق آن باشد.» اما حداقل گزینه بد در شرایط خونین کنونی برای تمام قدرت‌ها، پیگیری دو هدف به هم مرتبط خواهد بود: نخست، کشتار خونین مردم باید متوقف شود و دوم، ایران باید با تعهد به توقف برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای، به تعهدات خود مطابق پیمان ان‌پی‌تی عمل کند. در میان اقلیت علوی، ژنرال‌ها و مقاماتی هستند که می‌توان به آن‌ها در دولت انتقالی نقش اعطا کرد. مطابق گفته‌ منابع دیپلماتیک، مقامات سازمان ملل شماری از آن‌ها را در تماس‌های خصوصی با دولت‌های آمریکا، فرانسه و سایر دولت‌ها شناسایی کرده‌اند.

در پایان مقاله آمده است: ائتلافی سوری که برای علوی‌ها و سایر اقلیت‌ها حفاظت سیاسی و مصونیت جانی تأمین می‌کند، می‌تواند روسیه و ایران را به حفظ نفوذ نسبی خود متقاعد کند و در عین‌حال، قدرت نوظهور اکثریت سنی در ساختار قدرت سوریه گنجانده شود. مهم‌تر اینکه چنین ائتلافی ممکن است نگرانی‌های اسرائیل را در مورد حضور قدرتمند اسلام‌گرایان جهادی در میان شورشیان کاهش دهد. در کنار این شرایط، شاهد هستیم دولت اوباما همچنان دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را غیرقابل پذیرش می‌داند و از آمادگی آمریکا برای توسل به نیروی نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران سخن گفته است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز که احتمالاً بار دیگر به این سمت انتخاب خواهد شد، از ضرورت مهار ایران هسته‌ای سخن گفته است.

پاسخ: بررسی این نشریه آمریکایی نه از وضعیت سوریه درست است و نه از برنامه هسته‌ای ایران؛ با این حال در پس این نادرست‌گویی حقیقتی دیده می‌شود که باید مدنظر قرار گیرد، اینکه نویسنده می‌داند با وضع موجود، آن‌ها نه در سوریه موفق می‌شوند و نه در مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران؛ از این‌رو با بد جلوه دادن موقعیت سوریه و ایران به امید اینکه ایران را به انفعال وا دارد، پیشنهاد مورد نظرش را ارائه داده است.

پ.ن: فعلا سرم خیلی شلوغه... التماس دعا از همه عزیرانی که بازید می کنن دارم و همه اونایی که درخواست لینک داشتن...عذرخواهی میکنم و ان شاء الله در اسرع وقت حتما به دوستان این وبلاگ اضافه خواهم کرد...موفق باشید.