پایگاه اینترنتی دبلیو ان‌دی 23 ژوئن 2013 (2تیر) در مقاله‌ای به چشم‌انداز روابط ایران و غرب پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پرداخت و نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور میانه‌رو و تازه‌منتخب ایران به تداوم موضعی سخت در برابر آمریكا و كشورهای غربی كه ایران را تحریم‌ كرده‌اند، نیاز خواهد داشت. با وجود این، با توجه به رویكرد میانه‌روانه روحانی، انتظار می‌رود وی در موقعیتی است كه می‌تواند ناآرامی‌های مردمی را كاهش دهد. همچنین به نظر می‌رسد وی به حمایت از رژیم بشار اسد ادامه دهد، مسیر برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نكند، اقتصاد ضعیف داخلی را مدیریت كند و كشورهای خلیج‌فارس را كه مخالف نفوذ منطقه‌ای ایران هستند، مهار خواهد كرد. روحانی به حمایت از جنبش اصلاحات در ایران معروف است و خواهان داشتن رابطه‌ای كم‌تنش با غرب است.

در ادامه مقاله آمده است: حضور روحانی برای رهبر ایران كم‌تنش‌تر از دوران احمدی‌نژاد خواهد بود. روحانی به‌دنبال گسترش قدرت ریاست‌جمهوری است؛ اما انتظار می‌رود وی كمتر به‌طور علنی رویكرد تنش‌آمیز با رهبر ایران داشته باشد. روحانی با وجود محدودیت‌هایی كه رهبر ایران ایجاد می‌كند، به‌دنبال آزادسازی و رشد اقتصادی خواهد بود و به‌دلیل فساد اقتصادی احتمالی از مداخله مستقیم نظامی‌ها و روحانیان در مسائل اقتصادی جلوگیری خواهد كرد. با وجود این، نیروهای نظامی ایران به‌ویژه سپاه پاسداران نفوذ گسترده‌ای در امور تجاری و اقتصادی ایران خواهند داشت. به‌دلیل اینكه آقای روحانی خود معمم است، به‌حمایت از روحانیون و جلوگیری از افزایش مداخله نظامی‌ها در سیاست تمایل بیشتری خواهد داشت. مطابق گزارش گروه اطلاعاتی فضای آشكار مؤسسه استراتفور، «دولت آقای روحانی با وجود خنثی‌سازی تهدید اعتراضات اصلاح‌طلبان و تنش‌زدایی میان روحانیان، همچنان با برخی چالش‌های جدی روبه‌روست... جنگ سوریه و مداخله شبه‌نظامیان شیعه از لبنان و عراق، خطرات جدی برای حوزه نفوذ ایران كه پس از حمله آمریكا به عراق ایجاد شده بود، به‌وجود آورده است.»

در پایان مقاله آمده است: به‌طوركلی، دولت جدید ایران به‌دنبال كاهش نارضایتی‌های عمومی در داخل و تقویت راهبردهای منطقه‌ای و بین‌المللی خود به روش‌های جدید خواهد بود. مطابق گزارش این مؤسسه كه فعالیتش جمع‌آوری و برآورد اطلاعاتی از اطلاعات فضای آشكار است، «كمان دفاعی ایران» متشكل از متحدان فرقه‌ای كه تا شرق مدیترانه كشیده شده، در حال فروپاشی است.

پاسخ: از محتوای مقاله چنین برمی‌آید كه نویسنده مقاله به‌دنبال چشم‌پوشی از موقعیت و نفوذ منطقه‌ای ایران و بزرگ‌نمایی برخی چالش‌هاست تا به این وسیله، شكست‌های متعدد دشمنان محور مقاومت منطقه‌ای به رهبری ایران نادیده گرفته شود.