ادعای جدید صهیونیست ها

وبگاه صهیونیستی «دبكا» مدعی شده است كه ایران مخفیانه در حال ساخت بندری برای پشتیبانی تسلیحاتی از متحدان خود و از جمله سوریه و حزب الله است. بنا به ادعای دبكا، نیروهای سپاه پاسداران در لباس های غیرنظامی بر كار چند صد سودانی نظارت می كنند كه مشغول ساخت بندری هستند كه شبیه تأسیسات روسیه در بندر طرطوس سوریه است، ولی اندازه آن دو برابر تأسیسات روس هاست و می تواند از بزرگ ترین كشتی های نظامی و همچنین زیردریایی های ایران پذیرایی كند. بخش ایرانی بندر دارای حصاری با برج های دیده بانی است و به زودی به سیستم های دفاع هوایی نیز مسلح خواهد شد و فعلاً توسط نیروهای ایرانی با لباس غیرنظامی و نیز سربازان سودانی از آن محافظت می شود. این تأسیسات به ایران امكان خواهد داد كه با سرعت بیشتری نسبت به راه هوایی، سلاح سنگین در اختیار متحدان خود بگذارد.

علت كناره گیری امیر قطر را ساده نگیرید

روزنامه «السفیر» لبنان چند روز جلوتر از سخنرانی خداحافظی امیر قطر، از تصمیم قطعی آمریكایی ها برای بركناری او پرده برداشته بود، چرا كه دشمنان آمریكا و قطر در منطقه (لابد ایران، سوریه، لبنان و شاید هم روسیه) قصد دارند در واكنش به حمایت او از تكفیری ها، اسناد فساد شیخ قطری را از عمق وابستگی اش به رژیم صهیونیستی گرفته تا پرونده های مالی، اخلاقی و حتی قاچاق انسان در اختیار رسانه های بین المللی قرار دهند.قطعاً این تهدید، خطر بسیار بزرگ تری برای «امیر دیپلماسی ترور» آمریكا و رژیم غاصب اسرائیل در خاورمیانه محسوب می شد تا به فرض عود كردن بیماری كلیوی شیخ حمد یا در گرفتن جنگ قدرت احتمالی میان پسرش «شیخ تمیم» و نخست وزیر قدرت طلب قطر «شیخ حمد بن جاسم». پس به ناچار آمریكایی ها باید پالان دیپلماسی مزبور را به سرعت عوض می كردند.

بدعت های جدید تروریست های سوری

تروریست ها و بیش از همه «جبهه النصره» كه بازوی القاعده در سوریه است در جدیدترین بدعت دینی خود، از كاهش روزهای ماه رمضان به سه روز در شهر «الرقه» شمال شرق سوریه خبر دادند. اعضای النصره بیانیه ای صادر و اعلام كرده اند كه ماه رمضان امسال در الرقه فقط سه روز است، زیرا این شهر در وضعیت جنگ و مجازات قانون شكنان قرار دارد. آنان، اهالی الرقه را از روزه گرفتن در نیمه شعبان نیز منع كرده و اعلام كردند این اقدام بدعت و مخالف قانون اسلامی است. آنان چندی پیش از ممنوعیت شنا در دریاچه «عین العروس» در منطقه «تل البیض» در ریف الرقه واقع در شمال شرق سوریه خبر داده و اعلام كرده بودند كه دلیل ممنوعیت این اقدام این است كه شنا با دین و شریعت تعارض دارد. پیش از این نیز فرستادن دختران خود به مدرسه ممنوع شده بود.

مطالبات مردم از دولت یازدهم

براساس نظرسنجی صداوسیما كه پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است، 65 درصد مردم اولویت خود را حل معضلات اقتصادی دانسته اند. 17 درصد هم تحول در سیاست خارجی را از رئیس جمهور منتخب درخواست كرده اند و 5 درصد هم آزادی های بیشتر فرهنگی را مطالبه كرده اند. گفته می شود، در دیدارهایی كه رئیس جمهور منتخب با اهالی رسانه داشته وی دو درخواست عمده را مطرح كرده است: 1- رسانه ها به سطح مطالبات و توقعات مردم دامن نزنند.2- از گمانه زنی درباره كابینه یازدهم خودداری كنید، چرا كه بنده تاكنون با هیچ وزیری برای كابینه صحبت نكرده ام.

بخشش آمریكا از جیب خلیفه

كمیته روابط خارجی سنای آمریكا تصویب كرد كه هر یك از 52 گروگان آمریكایی كه به مدت 444 روز در ایران گروگان بودند، بتوانند تا سقف 4 میلیون و 400 هزار دلار (10هزار دلار برای هر روز) غرامت بگیرند. منبع تأمین این غرامت از جریمه شركت هایی خواهد بود كه دولت آمریكا به موجب نقض تحریم های ایران دریافت می كند. «رابرت منندز» رئیس جمهوری خواه كمیته روابط خارجی سنای آمریكا درباره این لایحه گفت كه هر چند نمی توان درد و رنج های این افراد در طی مدتی كه در ایران گروگان بودند را جبران كرد، اما این لایحه تا حدودی مرهمی برای آلامی كه آن ها در آن زمان كشیده اند، خواهد بود. آمریكا و ایران در جریان قرارداد الجزایر توافق كردند كه در ازای آزادی گروگان ها، آن ها حق شكایت از ایران و دریافت غرامت را نخواهند داشت. دولت آمریكا در سال 1986 (دوره رونالد ریگان) و پنج سال پس از آزادی گروگان ها مبلغ 22 هزار دلار (50 دلار برای هر روز) بابت غرامت به گروگان های آمریكایی، پرداخت كرد.

شیوه موفق صداوسیما برای انتخابات در جهان

فراگیری و نفوذ برنامه های صداوسیما در انتخابات ریاست جمهوری به ویژه در مناظره ها سبب شد كه این دوره شاهد كم ترین حجم از تبلیغات خیابانی و رفتارهای منطبق بر نظام های سرمایه سالاری باشیم. جامعه شناسان از كاركرد انتخاباتی صداوسیما در این دوره به عنوان یك شیوه موفق نام می برند.

رأی مردم كهنه شده است

در برنامه «دیروز، امروز، فردا» كه با حضور محمدرضا باهنر (نایب رئیس مجلس) و محمدرضا نوبخت (نماینده دكتر روحانی) حول محور همكاری و تعامل دولت منتخب و مجلس برگزار شد، نوبخت با اشاره به رأی مردم به حجت الاسلام والمسلمین روحانی، گفت: «البته نمایندگان مجلس هم همگی منتخب مردم هستند، اما رأی آن ها متعلق به یك سال پیش است اما رأی دكتر روحانی نظر امروز مردم است و فكر می كنم نمایندگان مجلس هم به خواست مردم احترام خواهند گذاشت و با برنامه های دكتر روحانی همراه خواهند بود.» در ادامه، باهنر با اشاره به صحبت نوبخت، گفت: «آقای نوبخت فرمودند رأی مردم به رئیس جمهور، آخرین رأی ملت است و رأی نمایندگان مجلس متعلق به سال گذشته است. آیا سه سال آینده هم می توان چنین حرفی زد و گفت رأی رئیس جمهور كهنه شده؟ فكر می كنم این حرف درستی نیست. مردم و مجلس تا آخرین روز مورد اعتماد مردم هستند.»