پایگاه اینترنتی «بیزینس ریكور» در 2 ژوئیه 2013(11 تیر) در مقاله‌ای به اقدامات ایران در دور زدن تحریم‌ها پرداخت و نوشت: ایران با بهره‌برداری از روزنه‌های موجود در تحریم‌های غرب، سنگ معدن آلومین با درجه خلوص بالا از برخی كشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه وارد كرده كه می‌تواند از آن‌ها برای ساختن بخش‌های حفاظتی و اجزای موشكی خود استفاده كند. تحریم‌های غرب علیه ایران، بخش‌های مختلف اقتصاد ایران از جمله فولاد و سایر فلزات را كه به‌طور جدی به ‌واردات وابسته هستند، هدف قرار داده است. سنگ معدن خالص در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا نبود، اما تحریم‌های آمریكا كه از اول ماه ژوئیه آغاز شده، به‌دنبال بستن این روزنه است. مطابق گزارش وزارت خزانه‌داری آمریكا، آخرین تحریم‌ها «فلزات ناخالص و تقریباً خالص» از جمله آلومینیوم را در برمی‌گیرد.

در ادامه مقاله آمده است: «مارك دوبوویتز» كه مشاور نزدیك باراك اوباما و اعضای كنگره در امور تحریم‌هاست، می‌گوید: «پس از 1 ژوئیه، تحریم‌های جدید تجارت فلزات با ایران از جمله آلومینیوم، زغال سنگ، فولاد، طلا، نقره و پلاتین را در فهرست سیاه قرار می‌دهد.» آلومین ماده پالایش‌شده از بوكسیت خام و غیر پالایش‌شده است و برای ساختن آلومینیوم به‌كار می‌رود؛ اما در خلوص بالا یا شكل شیمیایی آن، این ماده كاربردهای غیرفلزی دارد كه دارای كاربردهای نظامی بسیار حساس دارند. داده‌های صادرات از شركت مستقل «سرویس‌های اطلاعات تجارت جهانی» نشان می‌دهد كه از ژانویه 2002 تا مارس 2013 حدود چهار هزار تن آلومینیوم به ایران به‌ویژه از آلمان و فرانسه فروخته شده است. كشورهای اسلونی، ایتالیا، مجارستان و بلژیك نیز از دیگر كشورهای صادركننده بوده‌اند. كارشناسان و تجار می‌گویند قیمت بالای 700 تا 100 دلار برای یك تن و نیز میزان نسبتاً كم این مواد نشان می‌دهد كه این صادرات به احتمال بسیار، دربرگیرنده آلومین با درجه شیمیایی و خلوص بالا بوده است.

در پایان مقاله آمده است: «مارك گورویتز» كه پیش‌تر عضو وزارت دفاع بوده و در حال حاضر مشاور متخصص در امور هسته‌ای و موشكی است، می‌گوید ایران می‌تواند با استفاده از آلومین شیمیایی، اجزای سرامیكی با كاربرد تسلیحاتی بسازد... ایران قطعاً توانایی ساخت اجزای موشك در داخل را دارد. آلومین شیمیایی، پودری است كه برای ساخت اجزای سرامیكی موشك‌ها باید با سایر فلزات تركیب شود. «دیوید آلبرایت» بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل، كه در حال حاضر ریاست اتاق فكری در آمریكا موسوم به مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد، می‌گوید: ایران سال‌ها در مورد كاربرد آلومین شیمیایی مطالعه كرده است. وی به سه مقاله علمی اشاره كرد كه ایرانی‌ها در سال‌های 2008 و 2009 منتشر کردند. آلومین شیمیایی را می‌توان برای ساخت سرامیك‌های شفاف كه در لیزرها و ابزارهای دید در شب كاربرد دارند، استفاده كرد. «مایكل المن» عضو مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی در لندن می‌گوید: به‌طور كلی، ایران طی سه دهه برای ساخت موشك‌های بالستیك تلاش كرده است. «هانا پاپی» عضو مؤسسه مشاوره خطرات، می‌گوید: «نامحتمل به‌نظر می‌رسد كه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بر برنامه نظامی ایران تأثیر جدی حداقل در كوتاه‌مدت داشته باشد.»

تحلیل و پاسخ‌:چنانچه ادعاهای فوق صحیح باشد، حاکی از هوشمندی ایران در چند عرصه مختلف و در راستای مقابله با برنامه‌هایی است که تلاش دارد حوزه منافع نظام اسلامی را هرچه بیشتر محدود کند.