ایران-انگلیس

 روزنامه گاردین 25 ژوئیه 2013 (3 مرداد) در مقاله‌ای به سیاست‌های انگلستان در قبال دولت آینده ایران پرداخت و نوشت: با وجود دعوت دولت ایران، بریتانیا به مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب ایران، نماینده نخواهد فرستاد. سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت موضع‌گیری مورد توافق در اتحادیه اروپا این بود که در این مراسم (4 آگوست) تنها دیپلمات‌های مستقر در تهران شرکت می‌کنند. بریتانیا به دلیل اینکه سفارتش در تهران در ماه نوامبر 2011 مورد حمله و غارت قرار گرفت، در این مراسم نماینده دیپلماتیک نخواهد داشت. ایران گفته است که رهبران سراسر جهان به استثنای آمریکا و اسرائیل[رژیم صهیونیستی]، به این مراسم دعوت شده‌اند. وزارت خارجه ایران گفت که حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان و آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان، تاکنون این دعوت را پذیرفته‌اند. رئیس‌جمهور لبنان و نخست‌وزیر سوریه نیز با حضور در این مراسم موافقت‌ کرده‌اند. گزارش‌هایی نیز در رسانه‌های روسی در مورد دیدار ولادیمیر پوتین از ایران در ماه آگوست منتشر شده است.

در ادامه مقاله آمده است: دفتر حامد کرزی تأیید کرده که او به ایران سفر خواهد کرد؛ اما حضور سایر رهبران هنوز تأیید نشده است. این دعوت جهانی به‌عنوان تلاش ایران برای استفاده از انتخاب روحانی به عنوان فردی اصلاح‌طلب و گفت‌و‌گوکننده هسته‌ای سابق به‌منظور کاهش انزواآفرینی‌های غرب علیه ایران است. آمریکا و اتحادیه اروپا محدودیت‌های شدید تجاری و اقتصادی علیه ایران ایجاد کرده‌اند تا از این طریق بتوانند برنامه هسته‌ای ایران را مهار کنند. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، هفته گذشته گفت که بریتانیا آماده ایجاد ارتباط با مقامات ایرانی است. اما سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دوجانبه در نهایت به تضمین‌های قابل اتکای ایران در مورد مصونیت دیپلمات‌های بریتانیایی و تا حد مهمی به پیشرفت در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای چندجانبه بستگی خواهد داشت. «داگلاس الکساندر» عضو پارلمان و وزیر خارجه در سایه حزب کارگر گفت که «اگر وزارت خارجه دعوت در مراسم تحلیف روحانی را رد کرده، این موضوع نشان‌دهنده برداشت اشتباه و از دست رفتن فرصت است.»

در پایان مقاله آمده است: کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد از سرگیری گفت‌و‌‌گوهای هسته‌ای پس از مراسم تحلیف را مطرح کرده است. «سر ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلستان در تهران گفت که این تصمیم انگلستان برای عدم حضور در این مراسم «کاملاً منطقی» بود. دالتون گفت:‌ «این رابطه تاریخی بسیار دشواری است که اگر قرار است آن را ترمیم کنیم، دو طرف باید به آهستگی پیش روند و انتظاراتی را که نمی‌توانند محقق کنند، بالا نبرند... به منظور ایجاد خط‌مشی برای ارتقای روابط با بریتانیا، دولت جدید ایران باید با جناح راست خود محتاطانه رفتار کند.» وی افزود: برای بروکسل امری عادی است که در سطح نمایندگی اروپا در مراسم‌های رسمی ایران به منظور پرهیز از ارسال پیام‌های نامشخص به این کشور، شرکت کند. رسانه‌های ایران گزارش‌ داده‌اند که جک استراو، وزیر خارجه سابق بریتانیا، در مراسم تحلیف روحانی شرکت خواهد کرد؛  اما دفتر وی روز چهارشنبه اعلام کرد که دعوت‌نامه‌ای رسمی از سوی ایران برای وی صادر نشده است.

پاسخ: این نشریه انگلیسی با نقل‌قول‌ها و دیدگاه‌هایی که ارائه داده، قصد دارد از اهمیت جلسه تحلیف دکتر روحانی بکاهد و به تسویه‌حساب اشغال سفارت انگلیس در تهران با ایران بپردازد و چون می‌داند احتمال دارد همه کشورهای اروپایی موضع انگلیس را نداشته باشند حضور احتمالی نماینده اتحادیه اروپا در این مراسم را عادی دانسته است.