روحانی

خبرگزاری آسوشیتدپرس 4 آگوست 2013 (13 مرداد) در مقاله‌ای به مراسم تحلیف و محتوای سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان، در مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: رئیس‌جمهور جدید ایران روز یکشنبه از غرب خواست «زبان تحریم» را تغییر دهد، به این امید که فشارهای اقتصادی بر مردم ایران کاهش یابد. حسن روحانی که پس از ادای سوگند در مجلس سخن می‌گفت، روز شنبه مورد تأیید آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفت. آقای روحانی، به‌عنوان فردی میانه‌رو در سخنان خود بر گفت‌وگو با غرب تأکید کرد و از قدرت‌های خارجی خواست در گفت‌وگوها به ایران احترام بگذارند. رئیس‌جمهور ایران که سخنانش به‌طور زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شد، گفت: «اگر به‌دنبال پاسخ مناسبی هستید، از طریق زبان احترام با ایران صحبت کنید، نه زبان تحریم... گفت‌وگوها مستلزم اعتمادسازی، احترام متقابل و کاهش خصومت‌هاست.»

در ادامه مقاله آمده است: در حال حاضر، ایران تحت تحریم‌های سازمان ملل و نیز تحریم‌های نفتی و بانکی یکجانبه غرب است. روحانی جایگزین احمدی‌نژاد شده است که پیش‌تر از راهبردی تندروانه در قبال غرب به‌ویژه در مورد مسئله هسته‌ای پیروی می‌کرد. بسیاری از ایرانی‌ها و دیپلمات‌های خارجی امیدوارند که آقای روحانی بتواند لحنی آشتی‌جویانه‌تر در گفت‌وگوها داشته باشد. این امیدها را می‌توان در سخنان وی در مراسم تحلیف یافت. نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی ایران است که شخصیت‌های عالی‌رتبه خارجی در مراسم ادای سوگند رئیس‌جمهور ایران شرکت می‌کنند. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که تحلیف روحانی «فرصت را برای اقدام سریع ایران به‌منظور حل‌وفصل نگرانی‌های عمیق جامعه بین‌الملل بر سر برنامه هسته‌ای ایران فراهم کرد... در صورتی که دولت جدید تعامل جدی و واقعی برای تحقق الزامات بین‌المللی را در پیش گیرد و راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای این مسئله بیابد، آمریکا نیز شریکی مشتاق خواهد بود.»

در پایان مقاله آمده است: روحانی در طول سخنرانی خود با هرگونه تغییر در نظام‌های سیاسی از طریق مداخله خارجی مخالفت کرد و گفت: «صلح و ثبات در کشورهای همسایه ضرورتی برای ایران است.» روز یکشنبه نیز گزارش شد که روحانی به نخست‌وزیر سوریه گفته است: هیچ نیرویی در جهان نخواهد توانست ائتلاف میان سوریه و ایران را از بین ببرد. روحانی گفت که ایران «به‌دنبال تغییر مرزها و دولت‌ها نیست.» وی در این باره وارد جزئیات نشد؛ اما به‌نظر می‌رسد وی اشاره به اسرائیل[رژیم صهیونیستی] داشت. سایر رهبران ایران خواستار نابودی اسرائیل شده‌اند. در عین حال، روحانی فهرستی از وزرای کابینه خود را به مجلس تحویل داد. با وجود این، رهبر ایران در تمام مسائل کلیدی حرف آخر را می‌زند.

پاسخ و تحلیل‌:غربی‌ها و در رأس آن‌ها آمریکایی‌ها، در سخنانی که روحانی در مراسم تحلیف ایراد کرد، بیشتر منتظر شنیدن نظر وی درباره مباحث هسته‌ای بودند که روحانی هم به آن پرداخت؛ اما نه آن‌گونه که آن‌ها انتظار داشتند؛ وی در بیانی دقیق با انتقاد و رد تحریم‌ها اعلام کرد: «گفت‌وگوها مستلزم اعتمادسازی، احترام متقابل و کاهش خصومت‌ها است.» اگر غرب اهل منطق باشد، باید با استفاده از این فرصت و به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران برای تعامل مثبت با ایران تلاش کند.