پایگاه اینترنتی عرب‌نیوز 12 آگوست2013 (21مرداد) به سیاست‌های آینده ایران پرداخت و نوشت: به‌نظر می‌رسد رئیس‌جمهور جدید ایران در مسائل کلیدی که جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران را پیچیده کرده است، دیگر مسیر گذشته را ادامه نخواهد داد. آقای روحانی با چالش‌های بسیاری روبه‌روست. اقتصاد و برنامه هسته‌ای از جمله این چالش‌ها به‌شمار می‌روند. هفته گذشته حسن روحانی در مراسم تحلیف سوگند خورد و از اعتدال و شفافیت سخن گفت. وی مصرانه و صریح از غرب خواست به جای تحریم، با احترام برای تعامل با ایران گام بردارد. روحانی گفت: «مردم به اعتدال رأی داده‌اند... مردم خواهان تغییر هستند... مردم خواهان زندگی بهتر و باثبات هستند. همچنین آن‌ها خواستار بازیابی جایگاه شایسته خود در میان ملت‌ها هستند.»

در ادامه مقاله آمده است: آمریکا دست صلح به سوی ایران دراز کرده است. دولت آمریکا گام‌های واقعی را زمانی خواهد برداشت که دولت ایران در مورد برنامه هسته‌ای اعتمادسازی کند. از نظر آمریکا توپ در زمین ایران است. از جمله مسائل کلیدی که روابط ایران را پیچیده کرده است، بن‌بست هسته‌ای با ایران است. حال کاخ سفید به‌دنبال این است که آیا ایران آماده آغاز گفت‌وگوهای جدی است. مسئله اضطراری اینجاست که آمریکا نمی‌تواند برای همیشه در مورد مناقشه هسته‌ای منتظر بماند. به‌علاوه از زمان انتخاب آقای روحانی تا به امروز، ایران هفت هزار سانتریفیوژ دیگر نیز نصب کرده است. مطابق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران چندین ماه با دستیابی به تسلیحات هسته‌ای فاصله دارد.

در پایان مقاله آمده است: از بررسی محتوایی سخنان آقای روحانی می‌توان درک کرد که ظاهراً رئیس‌جمهور جدید از پیامدهای بن‌بست در گفت‌وگوها با غرب آگاه است. در نخستین نشست مطبوعاتی، روحانی به‌طور کاملاً شفاف گفت که آماده گفت‌وگوهای جدید و فوری بر سر مسئله هسته‌ای است. این امیدواری وجود دارد که روحانی توانایی خود را برای داشتن لحنی آشتی‌جویانه در گفت‌وگو با قدرت‌های بزرگ اثبات خواهد کرد. اینکه آیا ایران آماده تغییر لحن و در عین حال، حفظ سیاست پیشین است، مشخص نیست. در صورتی که دولت آقای روحانی در سیاست خارجی خود تغییر ایجاد نکند، قدرت‌های بزرگ خواهند فهمید که ایران به‌دنبال فریب راهبردی آن‌هاست. در واقع، کسانی استدلال می‌کنند که پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی رهبر ایران تنها به منظور خرید زمان و تکمیل شدن برنامه هسته‌ای طرح‌ریزی شده است. تا برنامه هسته‌ای ایران به نقطه بی‌بازگشت برسد؛ بنابراین، رئیس‌جمهور جدید با حسن‌نیت گفت‌وگو نخواهد کرد. آقای روحانی همانند سایر رؤسای‌جمهور ایران در گذشته، قادر نیست در سیاست خارجی تغییر ایجاد کند، مگر آنکه رهبر ایران به چنین اقدامی تمایل داشته باشد؛ اما رهبر ایران باید بداند که دولت آمریکا در صورت شکست دیپلماسی، گزینه نظامی را در دستور کار خود حفظ خواهد کرد.

تحلیل‌:تفاوت این پایگاه اینترنتی عربی با رسانه‌های غربی این است که تهدید نظامی علیه ایران را برجسته کرده و بدون سند مدعی شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده ایران تا دستیابی به سلاح هسته‌ای چند ماه فاصله دارد. بقیه مطالب یادداشت فوق، رونوشت رسانه‌های غربی است. این یادداشت نیز مانند دیدگاه غربی‌ها درصدد القای آن است که سرسختی رهبر ایران مانع توافق هسته‌ای است؛ در حالی که علت اصلی، زورگویی غربی‌ها و دشمنی عمیق با ایران و سر باز زدن از پذیرش حقوق مسلم هسته‌ای ایران است.